FAQ    |    Mapa strony    |    Kontakt    |    Strefa klienta    |    Zarejestruj się
Strona główna > Baza wiedzy > Bezpieczne dane > Najlepsze zabezpieczenie na wypadek przepięcia elektrycznego

Baza wiedzy

Najlepsze zabezpieczenie na wypadek przepięcia elektrycznego

Każdy z nas na pewno zetknął się ze zjawiskiem przepięcia elektrycznego. Nie bez powodu urządzenia takie jak listwy zasilające z bezpiecznikami, filtry czy też systemy zasilania awaryjnego cieszą się wśród przedsiębiorców niesłabnącym powodzeniem już od wielu lat.  Jesteśmy świadomi wartości sprzętu komputerowego znajdującego się w naszej firmie i wiemy jak wielkim problemem byłaby jego utrata. Rozważając zagrożenia wynikające z przepięć elektrycznych, warto sobie jednak również zadać pytanie, czy z taką samą starannością jak o sprzęt dbamy także o nasze dane?


Przyczyny przepięć elektrycznych możemy podzielić na dwie kategorie:
• przepięcia powstające wskutek wyładowań atmosferycznych – tzw. piorunowe impulsy elektromagnetyczne,
• przepięcia spowodowane awarią sieci lub operacji łączeniowych (np. przy zwarciach lub włączaniu i wyłączaniu odbiorników o dużej mocy) – tzw. łączeniowe impulsy elektromagnetyczne.


W obydwu przypadkach mamy do czynienia z destrukcyjną siłą. Ze względu na swoją energię, prądy i napięcia udarowe pochodzące z wyładowań atmosferycznych stanowią jednak większe zagrożenie dla infrastruktury i urządzeń IT. Do uszkodzenia sieci teleinformatycznych może dojść nawet w promieniu kilku kilometrów od uderzenia pioruna. W przypadku bezpośredniego uderzenia, zagrożenie poważnymi uszkodzeniami wzrasta praktycznie do 100%. Należy się wtedy liczyć się ze stratami nie tylko pojedynczych jednostek, lecz nawet całej infrastruktury IT oraz lokalnych serwerów. Straty sprzętowe – jakkolwiek dotkliwe finansowo by one nie były – są jednak całkowicie odwracalne. Co jednak z danymi zapisanymi na firmowych komputerach oraz serwerach?


Najlepszym zabezpieczeniem na ewentualność gwałtownego przepięcie elektrycznego jest z pewnością backup online. Śmiało można powiedzieć, iż ta technologia to przyszłość  nowoczesnej archiwizacji. Nie wymaga ona bowiem żadnych inwestycji sprzętowych, dane z komputera są szyfrowane kluczem AES, a następnie przesyłane szyfrowanym protokołem SSL do bezpiecznego i profesjonalnego data center.


Przykładem nowoczesnego backupu online jest BitBank, który nie tylko tworzy kopie bezpieczeństwa, lecz dzięki zastosowaniu dodatkowego klucza szyfrującego gwarantuje 100% anonimowość przesyłanych danych. Co więcej, utrata danych z firmowego serwera również nie stanowi problemu dla aplikacji Bitbank. Program jest bowiem w stanie archiwizować dane zapisane na serwerach (plików, Exchange oraz SQL) nawet podczas ich pracy (tzw. Hot Backup).


Jedyne ograniczenia związane z archiwizacją online nie wynikają z aplikacji, lecz z prędkości wysyłania danych zależnych od wykupionej taryfy i usług proponowanych przez operatora sieci. Na szczęście prędkości te stale rosną i powoli zbliżają się do tych, z jakimi ściągamy dane z internetu. Duża zaletą backupu online są także stosunkowo niewielkie koszty ponoszone na tworzenie kopii bezpieczeństwa - o wiele niższe niż w przypadku stosowania rozwiązań hardware’owych.


Podsumowując, wszyscy wiemy jak ważna jest archiwizacja danych i jak cenne są dane przechowywane na firmowych komputerach oraz serwerach. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że dane należy archiwizować odpowiedzialnie i być przygotowanym na takie zagrożenia jak na przykład przepięcia elektryczne. Kopie zapasowe wykonywane automatycznie przez system backupu online są w stanie uchronić Twoją firmę przed skutkami utraty bezcennych danych.Aktualności

Zobacz także

Kup teraz

list więcej

Poznaj BitBank

list więcej

1 minuta dla bezpieczeństwa Twoich danych

1. Zarejestruj się


Wypróbuj darmowe

konto:

Już teraz możesz się cieszyć

własną kopią bezpieczeństwa


Blog

W związku z rosnącym poziomem informatyzacji, również w księgowości warto przyjrzeć się wybranym aspektom prawnym, regulującym postępowanie z dokumentacją...
O programie
Wypróbuj darmowe konto
Blog eksperta